سوله

تاریخچه سوله

تاریخچه سوله چیست؟ سوله یک سازه‌ای است فلزی که سقفی شیب دار دارد و با محاسبات تخصصی طراحی و ساخته می‌شود. طراحی سوله با سازهای دیگر متفاوت است. به دلیل بزرگ بودن اندازه تیرها و ستون‌ها، جهت ساخت این سازه‌ها نمی‌توان از پروفیل‌های آماده در بازار استفاده کرد و باید آن‌ها را ساخت که به اصطلاح به آن‌ها تیر ورق می گویند. سوله‌ها موارد مصرفی زیادی دارد از جمله مهتمترین آن‌ها می‌توان به مرغداری‌ها، آشیانه هواپیماها، سالن‌های ورزشی، نمایشگاه‌ها، سالن‌های تولید دام و طیور، انبارها و ….. اشاره کرد. یکی از انواع سوله‌ها سوله تیر ورقی است که در ذیل به آن اشاره شده است.

سوله

مشاور املاک صنعتی

حتماً تابه‌حال برای خرید سوله و یا اجاره سوله یا مشاور املاک صنعتی برای شغل و سرمایه‌گذاری‌تان سری به دفاتر و آژانس‌های املاک و مشاور املاک صنعتی زده‌اید و با نوع کار و فعالیتشان آشنا شده‌اید. بااینکه شاید در اولین نگاه به مشاور املاک صنعتی، این شغل ساده به نظر برسد، اما این کار مانند هر کار دیگری نیاز به تخصص دارد و در دنیا یکی از مهم‌ترین شغل‌ها محسوب می‌شود. اگر تصور می‌کنید که تأسیس آژانس املاک یک کار راحت و ساده است، که هرکسی هر وقت که تصمیم گرفت به‌سرعت می‌تواند یک آژانس املاک و مشاور املاک صنعتی راه بیندازد، از مراحل اخذ مجوز آژانس املاک و دریافت پروانه تخصصی مشاوری املاک و فرایند طولانی و پیچیده! آن احتمالا اطلاعات زیادی ندارید. با توجه به رشد عرضه و تقاضا در بازار ملک، نیاز بیشتری به آژانس املاک حرفه‌ای احساس می‌شود.

لینک مرتبط : اجاره سوله

یکی از موارد قابل تامل در بحث املاک صنعتی و معاملات آن از قبیل خرید سوله این است که مطالب و نوشته های نسبتا زیادی در خبرگزاری های معتبر از جمله ایسنا منتشر شده است که برای مشاهده آنها ی توانید روی هر کدام از آنها کلیک نمایید :

 یکی از قدیمی‌ترین نوع سوله، سوله تیر ورقی است. که متاسفانه امروزه صنعتگران تقاضای کمتری برای ساخت این سوله دارند.

ساخت سوله تیرورقی

 سوله‌های قدیمی تیرورقی از ورق فولادی ساخته می‌شوند که با توجه به اندازه دهانه و ارتفاع طراحی شده و با پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. از این نوع سوله‌ها برای سوله‌هایی با دهانه کمتر از ۱۵ تا ۲۰ متر استفاده می‌شود و برای دهانه‌ای بالاتر از ۲۰ متر از لحاظ هزینه‌ای به صرفه نیست.

برای ساخت سوله به روش تیرورقی از ابزاری مانند قاب اصلی، والپست، پرلین، میل مهار، بولت و ….. استفاده می‌گردد.

مقایسه سوله‌های سبک و سنگین تیر ورقی  

از لحاظ ساختاری به دلیل اینکه سوله‌های سبک تیرورقی دارای وزن کمتری نسبت به سوله‌های سنگین تیرورقی هستند برای صنعتگران به صرفه است. همانطورکه گفته شد سوله‌های سبک از لحاظ اقتصادی به صرفه است و لیکن باید در نظر داشت که برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند قابل استفاده نیست و باید از سوله‌های سنگین تیرورقی استفاده کرد.

موارد استفاده سوله: اسکلت فلزی ساخته شده در نهایت به سوله‌ای باکیفیت و مقاوم تبدیل می‌شود که قابلیت استفاده در هر کاربری را دارد, موارد استفاده سوله بسیار زیاد است که ذکر تک تک آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد اما برخی از کاربری‌های این نوع سازه‌های فلزی همراه با شرح برخی از جزئیات در این مقاله گنجانده شده است.

موارد استفاده سوله بسیار اهمیت دارد, خریدار باید بداند که از سوله در چه موارد و کاربری‌هایی می‌توان استفاده کرد و بر اساس آن‌ها اقدام به خرید کند. در برخی از موارد خریداران بدون اطلاعات قبلی دست به خرید و سفارش سازه می‌نمایند که در نهایت سازهٔ آماده شده به هیچ عنوان مناسب کاربری مورد نظر خریدار نیست برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بایستی خریدار اندکی در این باب تحقیق کند و از مشاورین با تجربه و دلسوز هم راهنمایی‌هایی را دریافت نماید.

سوله

موارد استفاده سوله‌های خرپایی

موارد استفاده سوله به نوع آن‌ها هم بستگی دارد زیرا سوله‌ها در یک نوع موجود نمی‌باشند بلکه تنوع زیادی در این باره وجود دارد اما به طور کلی سوله‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • سوله‌های خرپایی
 • سوله‌های یو بی ام
 • سوله‌های تیرورقی

موارد استفاده سوله خرپایی با سوله تیرورقی و یو بی ام متفاوت است از این رو نمی‌توان از سوله‌های تیرورقی در هر کاربری استفاده کرد اما برخلاف دو نوع سوله تیرورقی و یو بی ام سوله‌های خرپایی را می‌توان در موارد متعددی به کار گرفت که این ناشی از روش ساخت متفاوت این نوع سوله‌هاست.

دو نوع سولهٔ تیرورقی و یو بی ام دارای معایب و مزایایی هستند اما برای سوله‌های خرپایی محدودیتی وجود نداشته و تمامی معایب دیگر سازه‌های فلزی را پوشش داده است.

موارد استفاده سوله خرپایی به شرح زیر است:

تالارهای پذیرایی

سوله‌های خرپایی با معماری بسیار زیبا و مشتری پسند ساخته می‌شوند و در مواردی که ظاهر سوله اهمیت داشته باشد می‌توان از این نوع سوله‌ها استفاده کرد همانند تالارهای پذیرایی, سالن‌های همایشات, نمایشگاه‌ها و..

سالن‌های ورزشی

سالن‌های ورزشی را می‌توان به وسیله سوله‌های خرپایی بسیار مستحکم و مقاوم ساخت به طوری که در برابر هر حادثه احتمالی جان افراد را به خطر نیاندازد و دهانه سوله را هم می‌توان مطابق با نوع نیاز در ابعاد متفاوت ساخت.

سالن‌های صنعتی

موارد صنعتی عمده کاربرد سوله است در این نوع کاربری‌ها لازم است سوله بسیار مستحکم و پایدار باشد به گونه‌ای که توانایی نصب انواع ماشین آلات و تجهیزات در آن‌ها وجود داشته باشد. سوله‌های انبار صنعتی, سردخانه‌های صنعتی و..

سالن‌های مرغداری

در مرغداری‌ها سوله‌هایی نیاز است که دارای تجهیزات و قابلیت‌هایی چون تهویه هوا, تجهیزات روشنایی, تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و.. باشند سوله‌های خرپایی می‌تواند به خوبی پاسخگوی این نیازها باشند.

کاربری سوله: در سال‌های اخیر سوله‌ها کاربردهای زیادی در صنعت پیدا کرده‌اند, هریک از این سازه‌های فلزی در شغل‌ها و حرفه‌هایی به کار گرفته شده‌اند و در همین مدت زمان کوتاه توانسته‌اند جایگاه خوبی را در میان دیگر سازه‌های فلزی به دست آورند.

کاربری سوله را می‌توان موارد متعددی عنوان کرد, انواع سوله‌ها بنا به ویژگی و خصوصیاتی که دارند دارای کاربری‌های متفاوت هستند به طور مثال لازم است در یک کاربری سوله خرپایی استفاده شود به کار گیری سوله تیرورقی در این موارد هزینه زیادی در پی داشته و انتظار خریدار و کارفرما را نیز برآورده نمی‌کند.

سوله

انواع کاربری سوله

برای اینکه با انواع کاربری سوله‌ها بیش‌تر آشنا شویم چند مورد از آن‌ها را در ادامه همین مقاله شرح خواهیم داد:

سوله‌های ورزشی

دیگر برای احداث یک سالن ورزشی نیازی به ساخت ساختمان‌های بتنی سنگین و گران قیمت وجود ندارد شما در مدت زمان کوتاهی می‌توانید یک سوله ورزشی را با ابعاد دلخواه تهیه کنید. کافی است سازه خود را به یک مجموعه سازنده سوله سفارش بدهید خواهید دید که سوله ورزشی در کوتاهترین زمان ممکن به دستتان خواهد رسید که البته برای اینکه سازه بهترین و بالاتری کیفیت را داشته باشد لازم است آن را از فروشندگان و سازندگانی معتبر تهیه نمایید.

ابعاد سوله ورزشی را خریدار تعیین می‌کند, ارتفاع و متراژ سوله به ابعاد زمینی بستی دارد که قرار است سوله در آن نصب شود و ابعاد دهانه سوله هم با توجه به کاربری آن بزرگ ساخته می‌شود.

سوله‌های دامداری

از دیگر کاربری سوله می‌توان به موارد دامداری و گاوداری اشاره کرد, دامداران برای نگهداری دام‌های خود احتیاج به یک سرپناه دارند تا از آن‌ها در برابر گرما و سرما و یا حوادثی چون زلزله و طوفان نگهداری کند سوله‌ها به دلیل مقاومت بالایی که دارند می‌توانند به خوبی از دام و موجودات زنده محافظت کنند.

هر کدام از سوله‌های دامداری بر اساس تعداد دام‌ها دارای متراژ مختلفی هستند و از آن ه اعلاوه بر نگهداری دام در نگهداری فرآورده و محصولات آن‌ها هم استفاده می‌کنند.

در کاربری سوله در این موارد لازم است که انواع تجهیزات گرمایش سرمایش و تهویه و روشنایی سوله نصب گردد, تا از وقوع تلفات دام جلوگیری شود و حداکثر استفاده از فضای موجود شود.

سوله‌های صنعتی

مهم‌ترین کاربری سوله موارد صنعتی است, در احداث سالن‌های صنعتی نیاز به سازه‌هایی مقاوم و مستحکم است که سوله‌ها توانسته‌اند به خوبی این نیاز را پوشش دهند.

در سالن‌های صنعتی , انبارها و سردخانه‌های صنعتی از سوله‌ها استفاده می‌شود و این به دلیل قابلیت‌ها و خصوصیات این نوع سازه‌هاست, این مساله موجب کاهش هزینه‌های صنعتگر نیز می‌شود چرا که سوله‌ها سازه‌هایی مقرون به صرفه و ارزان قیمت هستند و در موارد زیادی هم کاربرد دارند.

 

تفاوت انواع سوله‌ها: سوله‌هایی که ساخته می‌شوند دارای یکسری تشابهات و تفاوت‌هایی هستند که موجب شده تا هریک در کاربری خاصی به کار گرفته شوند, این مقاله به شرح تفاوت انواع سوله‌ها پرداخته است اینکه هریک از انواع سوله‌ها دارای چه ویژگی‌هایی هستند و در چه مواردی به کار گرفته می‌شوند.

تفاوت انواع سوله‌ها به نحوه ساخت آن‌ها بر می‌گردد, سازه‌هایی که هر کدام روش ساخت متفاوتی دارند مطمئناً ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوتی را هم خواهند داشت.

تفاوت انواع سوله‌ها

تفاوت انواع سوله‌ها موجب شده است تا هر شغل و حرفه‌ای طرفدار یکی از انواع سوله‌ها باشد, این سازه‌های فلزی از پیش ساخته شده در موارد زیادی با یکدیگر تفاوت دارند:

روش ساخت

هر کدام از سوله‌ها به یکی از روش‌های خرپایی , یو بی ام و تیرورقی ساخته شده‌اند که این تفاوت‌ها از طراحی سوله شروع شده و تا ساخت و نصب سوله‌ها هم ادامه خواهد داشت.

سوله

سوله‌های خرپایی

مدرن‌ترین نوع سوله‌هایی که امروزه در بازار موجود هستند سوله‌های خرپایی هستند, این نوع سوله‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه فردی هستند به طور مثال:

 • سوله‌های خرپایی بسیار ارزان قیمت می‌باشند.
 • کیفیت سوله‌های خرپایی بی نظیر است.
 • نصب اسن نوع سوله‌ها بسیار راحت است.
 • در ساخت این سوله‌ها از بهترین متریال استفاده شده است.
 • دهانه سوله‌های خرپایی با ابعاد بزرگی ساخته می‌شوند.
 • وزن سوله‌های خرپایی بسیار سبک است.
 • نصب و راه اندازی این نوع سوله‌ها در مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.
 • امکان انتقال و جابه جایی قطعات آن به راحتی وجود دارد.

و بسیاری مزیت‌های دیگر که همگان را مجاب کرده است تا از این سازه‌های فلزی استفاده کنند, سوله‌های خرپایی را می‌توان در صنعت, کشاورزی, مرغداری‌ها, دامداری‌ها, تعمیرگاه‌ها, انبارها و.. استفاده کرد که در هریک از این کاربری‌ها متراژ و قابلیت‌های سوله‌ها با یکدیگر متفاوت است.

تفاوت انواع سوله‌ها

تفاوت انواع سوله‌ها در این جا نمایان می‌شود که سوله‌های تیرورقی و یو بی ام برخی ویژگی‌هایی که در بالا گفته شد را ندارد به طور مثال:

 • سوله‌های تیرورقی دارای وزن سنگینی هستند.
 • قیمت سوله‌های تیرورقی بسیار بالاست.
 • ابعاد دهانه سوله‌های تیرورقی محدود است.

در مواردی که نیاز است ابعاد دهانه سوله بزرگ باشد در سوله‌های تیرورقی و یو بی ام لازم است هزینه زیادی صرف شود اما در سوله‌های خرپایی برعکس قیمت نهایی حتی کاهش هم می‌یابد.

این تفاوت انواع سوله‌ها موجب شده تا بسیاری خریداران دچار سردرگمی‌هایی شوند و نتوانند سازه مناسب به جهت کاربری خود را تهیه کنند که در این موارد توصیه می‌شود اطلاعات کافی را راجع به انواع سوله‌ها به دست آورده و سپس دست به خرید بزنند.

مراحل ساخت انواع سوله: انواع سوله‌هایی که در بازار خرید و فروش می‌شوند پروسه‌ای را به جهت ساخت گذرانده‌اند, مراحل ساخت انواع سوله بسیار مهم است چرا که تأثیر زیادی در کیفیت و استحکام سازه‌ها دارد.

سوله‌ها سازه‌هایی شیبدار و پرکاربرد هستند که استفاده زیادی در صنعت دارند این سازه‌ها بسیار مستحکم و مقاوم هستند از این رو می‌توان از آن‌ها در موارد متعددی استفاده کرد.

مراحل ساخت انواع سوله تأثیر زیادی در قیمت سازه‌ها دارد اگر ساخت سازه اصولی و استاندارد صورت گیرد هزینه‌های طراحی و ساخت به شدت کاهش می‌یابد.

مراحل ساخت انواع سوله صنعتی

سوله‌ها را می‌توان در مصارف صنعتی, کشاورزی, دامداری‌ها, نمایشگاه‌ها, تعمیرگاه‌ها, انبارها و.. استفاده کرد و همانطور هم که گفته شد عمده کاربرد آن‌ها مربوط به ساختمان‌ها صنعتی است.

مراحل ساخت انواع سوله صنعتی و غیر صنعتی تا حد زیادی شبیه به هم است و تنها در جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند, سوله‌های مقاوم و باکیفیت صنعتی را می‌توان به روش‌های متفاوتی ساخت اما عمده روشی که در ساخت سوله‌های قدرتمند صنعتی به کار گرفته می‌شود روش خرپایی است.

مراحل ساخت انواع سوله شامل:

 • طراحی سوله
 • ساخت سوله
 • نصب سوله

که لازم است در هریک از این مراحل دقت زیادی به خرج داده شود چرا که هر کدام از این مراحل تأثیر زیادی در استحکام و مقاومت سازه‌ها دارد پس سازنده بایستی مهارت و دانش کافی را داشته باشد.

سازنده‌ای که اقدام به ساخت سوله می‌نماید باید با علم روز سوله سازی آشنایی کامل داشته باشد و در ساخت هریک از سازه‌ها مهارت و تجربه کافی را هم داشته باشد در غیر اینصورت سازهٔ ساخته شده کیفیت و دوام کافی را نخواهد داشت و همین مساله هم موجب می‌شود تا طول عمر سازه به شدت کاهش یابد.

طراحی سوله

برای طراحی سوله لازم است اطلاعاتی از قبیل نوع کاربری سوله , نوع سوله, قابلیت‌های سوله و.. را در اختیار سازنده قرار بدهید, سازنده هم بلافاصله بعد از ثبت سفارش آغاز به طراحی و ساخت سوله می‌نماید.

انواع سوله

 • سوله‌های خرپایی
 • سوله‌های یو بی ام
 • سوله‌های تیرورقی

مراحل ساخت انواع سوله‌ها شبیه به هم است و تنها در طراحی و نوع متریال و تجهیزات ساخت با یکدیگر متفاوت هستند.

سوله

ساخت سوله

سوله‌هایی که امروزه بیش‌تر مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند سوله‌های خرپایی هستند چرا که مزیت‌های بیشماری داشته و تمامی معایب و محدودیت‌های دیگر انواع سازه‌های فلزی را پوشش می‌دهند.

سوله‌های خرپایی در مقایسه با قیمت مقرون به صرفه‌ای که دارند بسیار باکیفیت هستند از این رو عمدتاً از آن‌ها در پروژه‌های مهم و بزرگ استفاده می‌شود.

سوله‌های خرپایی با سرعت بسیار بالایی طراحی و ساخته می‌شوند, در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توان صاحب سازه‌ای باکیفیت و مستحکم شد.

فونداسیون سازی سوله: از مراحل مهم ساخت سوله فونداسیون سازی سوله است, بعد از طراحی و ساخت سوله برای اینکه سازه مقاومت و استحکام لازم را داشته باشد لازم است که فونداسیون سازی سوله به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد, در این مقاله به شرح مراحل فونداسیون سازی پرداخته‌ایم.

برای سوله‌هایی که ساخته می‌شود فونداسیون سازی یک اصل مهم و ضروری است که سازنده سوله باید به آن توجه کند, پروژه‌ای که به سوله ساز محول می‌شود شامل طراحی, ساخت, نصب و فونداسیون سازی است که هریک از این مراحل باید با دقت بالایی صورت پذیرد.

فونداسیون سازی سوله خرپایی

سوله‌های خرپایی هم مانند دیگر انواع سوله‌ها به فونداسیون سازی نیاز دارند اگرچه روش طراحی و ساخت سوله‌های خرپایی با دیگر سوله‌ها متفاوت است اما به طور کلی فونداسیون سازی سوله در انواع سازه‌های فلزی دارای مراحل مشابهی ست.

فونداسیون سازی سوله در ابتدای کار و قبل از اینکه اسکلت فلزی سازه ساخته شود صورت می‌گیرد که باید به طور کاملاً اصولی و دقیق صورت پذیرد.

از مراحل فونداسیون سازی سوله هموار و یکدست کردن زمین است, محل نصب سوله که در ابتدا از سوی خریدار تعیین می‌شود بایستی هموار گردد به طوری که بتوان یک سازهٔ فلزی سنگین و مقاوم را در آن نصب کرد چرا که سازه‌هایی که در زمین‌هایی ناهموار قرار گرفته می‌شوند فاقد ثبات و پایداری لازم هستند هر اندازه هم که سازه ساخته شده مقاوم و مستحکم باشد لازم است عملیات ساخت پی و یکدست کردن زمین صورت پذیرد.

مراحل فونداسیون سازی سوله

به منظور فونداسیون سازی سوله لازم است که سوله ساز مراحل زیر را مورد توجه قرار دهد:

در ابتدا هر شی اضافی که در محیط موجب مزاحمت در نصب سوله است بایستی حذف گردد, به طور مثال درختان, ساختمان‌های فرسوده و غیر قابل استفاده و.. پس از آن هم زمین محل نصب سوله باید کاملاً تمیز و یکدست شود تا امکان نصب هرگونه سازه در محل وجود داشته باشد.

فونداسیون سازی سوله بر اساس نوع سوله انجام می‌شود و شرکت سازنده با مصالح و متریالی که در اختیار دارد می‌تواند کیفیت فونداسیون سازی را تعیین کند, هر اندازه این متریال مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر باشند فونداسیون سازه مقاوم‌تر و مستحکم‌تر خواهد بود در غیر اینصورت سازه در مدت زمان کوتاهی ثبات و کارایی خود را از دست می‌دهد.

در سوله‌ها انواع فونداسیون سازی وجود دارد که هر کدام را می‌توان بنا به نوع کاربری سوله, محل نصب سوله و.. به کار گرفت در انواع فونداسیون سازی سوله هر اندازه هزینه و بودجه بیش‌تری صرف شود قابلیت اعتماد و کارایی فونداسیون افزایش می‌یابد, انواع فونداسیون‌ها:

 • پی با خمیدگی
 • پی عمیق
 • پی منفرد
 • پی منفرد با میله همبستی
 • پی با میلگرد خرک وشناژ
 • پی نواری
 • پی گسترده

در شرایط و کاربری‌های متفاوتی می‌توان از انواع فونداسیون‌ها استفاده کرد.

مشخصات سوله: سوله‌ها هم مانند دیگر انواع سازه‌های فلزی دارای مشخصات و ویژگی‌های مختص خود هستند این نوع سازه‌های فلزی از نظر معماری ظاهری, وزن, قیمت, استحکام و قدرت, نوع متریال, ابعاد دهانه و.. با دیگر انواع سازه‌های فلزی و بتنی متفاوت هستند.

مشخصات سوله‌ها بر اساس نوع و کاربری که دارند متغیر است, به طور مثال اگر سوله‌ای را برای مصارف صنعتی تهیه کنید مشخصاتی کاملاً متفاوت با سوله‌ای دارد که در محیط‌های تفریحی و تجاری نصب می‌شوند.

مشخصات سوله می‌تواند در نوع کاربری آن تأثیر گذار باشد, سوله‌ها را می‌توان در موارد زیر به کار برد:

 • سوله‌های دامداری
 • سوله‌های گاوداری
 • سوله‌های مرغداری
 • سوله‌های صنعتی
 • سوله‌های انبار
 • سوله‌های نمایشگاهی
 • سوله‌های تعمیرگاهی
 • سالن‌های همایشات
 • سالن‌های کنفرانس
 • آشیانه هواپیماها
 • و بسیاری موارد دیگر

که هرکدام هم از نظر مشخصات سوله چه به صورت فنی و چه به صورت ظاهری با دیگری متفاوت است.

سوله

مشخصات سوله

وزن سوله

هریک از سوله‌هایی که ساخته می‌شوند دارای وزن‌های متفاوتی هستند این وزن‌های متغیر ناشی از عواملی چون:

روش ساخت سوله : سوله‌های خرپایی, سوله‌های یو بی ام و سوله‌های تیرورقی انواع مختلف سوله‌ها هستند که سوله‌های خرپایی دارای وزن سبک‌تر و پایین‌تری هستند. سوله‌های قدیمی تیرورقی دارای وزن بسیار بالایی هستند و طبیعتاً قیمت بالاتری هم دارند.

متریال ساخت سوله: متریال و مصالحی که در ساخت سوله‌ها به کار گرفته می‌شوند در وزن سازه تأثیر زیادی دارد اگر از مصالح سنگین استفاده شود طبیعتاً وزن نهایی سازه هم افزایش خواهد داشت. عمده متریال به کار رفته در ساخت سوله‌ها فولاد است که به جهت سبک سازی مقدار آن را در سوله‌های مدرن کاهش داده‌اند.

تجهیزات ساخت سوله : سوله‌ها در محیط کارخانه و توسط ماشین آلات و تجهیزات سوله سازی ساخته می‌شوند, نوع تجهیزات ساخت سوله تعیین کننده وزن آن‌هاست تجهیزات به روز و مدرن با استفاده از تکنیک‌های سبک سازی سوله وزن سازه را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

ابعاد سوله

ابعاد سوله‌ها در همان ابتدای طراحی سوله و بر اساس کاربری سازه تعیین می‌گردد, مهندسین و طراحان مجموعه طراحی‌ها را طبق ابعاد و نوع سوله‌ها آماده می‌نمایند و در اختیار مهندسین اجرایی مجموعه قرار می‌دهند تا عملیات ساخت سازه آغاز گردد.

ابعاد سوله‌ها همانطور که گفته شد بر اساس نوع کاربری آن‌ها تعیین می‌گردد, مثلاً سوله‌های انبار ابعادی متفاوت با سوله‌های سنگین صنعتی دارند.

ابعاد سوله به عنوان یکی از مشخصات سوله در قیمت آن‌ها هم تأثیر گذار است اما قیمت نهایی و تمام شده سوله بر اساس نوع سازه است که تعیین می‌گردد اگر قصد خرید سوله ارزان قیمت و در عین حال باکیفیت را دارید به شما سوله‌های خرپایی را پیشنهاد می‌کنیم.

قیمت سوله سبک: عمده متریالی که در ساخت سوله‌های سبک به کار گرفته می‌شود پروفیل است, پروفیل‌هایی که در ساخت سوله سبک مورد استفاده قرار گرفته می‌شود دارای وزن پایینی هستند از این وزن نهایی سازه هم تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

قیمت سوله سبک به دلیل وزن بسیار پایینی که دارد ارزان و مقرون به صرفه است و عمدتاً خریداران به دلیل قیمت سوله سبک اقدام به خرید این نوع سازه‌های می‌نمایند.

البته در تعیین قیمت سوله سبک عوامل متعددی نقش دارند که یکی از آن‌ها وزن سوله است, به طور کلی در صورتی که وزن سوله کاهش یابد قیمت سازه هم کاهش خواهد داشت.

سوله سبک با سقف شیبدار ساخته می‌شود و مناسب به جهت نصب در مواردی همچون: کاربری‌های صنعتی, کشاورزی, نمایشگاهی, تعمیرگاهی و.. است.

قیمت سوله سبک

نه تنها قیمت سوله سبک از مزایای این نوع سوله‌ها به شمار می‌رود بلکه این سازه‌ها دارای مزایا و قابلیت‌های دیگری هم هستند که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

نصب سوله سبک

سوله‌های سبک را می‌توان در مدت زمان کوتاهی نصب کرد, نصب سوله سبک بسیار آسان است و با سرعت زیادی هم آماده نصب و بهره برداری می‌شوند. نحوه نصب در قیمت سوله سبک هم تأثیر گذار است چرا که با صرف هزینه اندکی می‌توان این نوع سوله‌ها را نصب کرد.

کیفیت سوله سبک

سوله‌های سبک دارای کیفیت بسیار بالایی هستند, افرادی بر این باور هستند که سوله‌های سبک به دلیل وزن پایین و قیمت کمی که دارند از کیفیت نامطلوبی برخوردار هستند اما این باور غلطی است سوله سبک خرپایی دارای بالاترین و بهترین کیفیت است که می‌توان آن را در هر کاربری مورد استفاده قرار داد.

جابه جایی سوله سبک

اگر واحد صنعتی و یا اقتصادی شما موقتی است و قصد دارید در آینده این نه چندان دور سوله را جابه جا کنید ما به شما سوله‌های سبک خرپایی را پیشنهاد می‌کنیم, این نوع سوله‌ها به دلیل وزن پایین از قابلیت جابه جایی آسانی برخوردار هستند به طوری که هزینه باز و بسته کردن قطعات سازه بسیار پایین و مقرون به صرفه است.

دهانه سوله سبک

سوله سبک را می‌توان با ابعاد دهانه دلخواه ساخت که البته در دهانه‌های زیر ۷۰ متر این نوع سازه‌ها نیازی به ستون میانی ندارند و این کار را برای نصب انواع تجهیزات و ماشین آلات در داخل سوله‌ها راحت‌تر می‌کند, دهانه در قیمت سوله سبک تأثیر چندانی ندارد برعکس سوله‌های سنگین تیرورقی.

سوله

پوشش سوله سبک

قیمت سوله سبک به نوع پوشش آن هم بستگی دارد, در این نوع سوله‌ها از ساندویچ پنل ها, کارتن پلاست, پشم شیشه, پلی کربنات و.. استفاده می‌شود.

سوله ارزان: سوله سازه‌ای فلزی و مقاوم است که در هر شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار گرفته می‌شود چرا که سوله‌ها در نوع خود بهترین هستند و در مقایسه با دیگر انواع سازه‌های فلزی پر استفاده تر می‌باشند.

سوله ارزان است و با صرف هزینه بسیار کمتری در مقایسه با ساختمان‌های بتنی و فلزی طراحی و ساخته می‌شود, منظور از سوله ارزان طراحی ارزان, ساخت ارزان و حتی نصب کم هزینه است که همین قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی موجب شده است تا بسیاری این نوع سازه‌ها را ترجیح دهند.

سوله ارزان را می‌توان در هر کاربری و شرایطی اعم از صنعتی , کارگاهی, کشاورزی, نمایشگاهی, تعمیرگاهی و.. مورد استفاده قرار داد البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که قیمت سوله‌ها به دلیل روش ساختی که دارند ارزان است نه کیفیت پایین سازه, بسیاری بر این باور هستند که سوله‌ها به دلیل قیمت پایین از کیفیت و استحکام پایینی برخوردار هستند به همین دلیل هم از خرید این نوع سازه‌های پرقدرت و مستحکم سر باز می‌زنند که این باور غلطی است در ادامه دلایل قیمت ارزان سوله‌ها را شرح خواهیم داد.

سوله ارزان قیمت

سوله ارزان روش ساخت متفاوتی دارد, سوله‌هایی که در قدیم ساخته می‌شدند قیمت بالایی داشتند اگرچه از استحکام و کیفیت مطلوبی برخوردار بودند اما به دلیل وزن بالای این سازه‌ها هزینه بیش‌تری در این باره صرف می‌شد.

اما امروزه با استفاده از روش‌های جدید سوله ارزان قیمت ساخته می‌شود این نوع سوله‌ها دارای وزن بسیار سبکی هستند و ساخت آن‌ها با علم روز سوله سازی عجین شده است از این رو از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

در ساخت سوله ارزان از بهترین متریال و هم چنین تجهیزات استفاده شده است, تجهیزاتی که سرعت ساخت سازه‌ها را تا حد زیادی افزایش و هزینه‌های جاری را کاهش می‌دهند امروزه در بسیاری از شرکت‌های سوله سازی به جای استفاده از روش‌های پرهزینه و سنگین قدیمی از روش‌ها و متدهای به روز و جدیدی استفاده می‌شود که کیفیت سازه‌ها را افزایش و قیمت را کاهش می‌دهند.

برای اطمینان از این موضوع که کیفیت سوله ارزان قیمت مطلوب است لازم است در ابتدا بررسی‌های لازم به جهت اعتبار شرکت سوله سازی انجام شود پس از حصول اطمینان می‌توان سازه‌ای باکیفیت و در عین حال ارزان قیمت تهیه کرد.

شرکت‌های سوله سازی مجاز و معتبر از بهترین متریال و تجهیزات برای ساخت سوله‌های ارزان قیمت استفاده می‌کنند و ضمانت محصولات هم از اهمیت زیادی برخوردار است که شرکت سوله سازی با در اختیار گذاشتن دفترچه محاسبات سوله کیفیت سازه خود را تضمین می‌نماید.

مراحل نصب سوله: پس از طراحی و ساخت سوله نوبت به نصب و راه اندازی سوله است, نصب سوله نیز همانند مراحل قبلی از اهمیت زیادی برخوردار است که در همین مقاله به شرح مراحل نصب سوله و سازه‌های فلزی خواهیم پرداخت.

تمامی قطعات و اجزای سوله در محیط کارخانه و تحت نظر مستقیم متخصصین مجموعه طراحی و ساخته می‌شود, امر طراحی بر اساس نوع کاربری سوله است که صورت می‌گیرد به طور مثال طراحی و ساخت سوله‌های صنعتی با سوله‌های انبار و کاربری‌های ساده‌تر متفاوت است.

مراحل نصب سوله هم به همین ترتیب بر اساس نوعی که سازه‌ها دارند و هم چنین کاربری هریک از سوله‌ها صورت می‌گیرد, به طور کلی سوله‌ها را می‌توان در موارد زیر به کار برد:

 • سوله‌های صنعتی
 • سوله‌های کشاورزی
 • سوله‌های تعمیرگاهی
 • سوله‌های ورزشی
 • سوله‌های نمایشگاهی
 • سوله‌های تفریحی
 • سوله‌های اسکان موقت
 • سوله‌های انباری
 • سوله‌های دامداری
 • و..

مراحل نصب سوله خرپایی

روش ساخت سوله تأثیر بسیارزیادی در نحوه راه اندازی و بهره برداری از سوله دارد, مراحل ساخت انواع سوله‌های خرپایی, یو بی ام و تیرورقی با یکدیگر متفاوت است.

برای اینکه یک سوله به نصب برسد لازم است مراحل زیر را گذرانده باشد:

طراحی سوله

نوع طراحی سوله به نوع نیاز متقاض بستگی دارد تمامی قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی را که مشتری انتظار دارد سوله مورد نظرش داشته باشد در ابتدا در فرم سفارش ثبت می‌شود و طراح بر اساس همین اطلاعات اقدام به طراحی سوله می‌نماید.

تمامی نرم افزارها و متدهای طراحی سوله به خدمت براورده کردن نیازهای متقاضیان به کار گرفته می‌شوند از این رو لازم است از بهترین‌ها در این باره استفاده شود شرکت‌های سوله سازی به نام و معتبر این اطمینان را به شما می‌دهند که سوله مورد نظرتان را به بهترین و به روز ترین روش ممکن طراحی خواهند کرد.

ساخت سوله

نقشه‌هایی را که طراحان مجموعه تهیه کرده‌اند در اختیار مهندسین مجموعه قرار داده می‌شوند و عملیات ساخت هم بلافاصله بدون اتلاف وقت آغاز می‌شود.

ساخت سوله هم مانند طراحی آن در محیط کارخانه صورت می‌گیرد تمامی تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و به روز به جهت سوله سازی به کار گرفته می‌شوند و سازه‌ای با کیفیت و قدرتمند را می‌سازند که قابل نصب در هر مکان و موقعیتی را دارد.

مراحل نصب سوله هم پس از ساخت آن صورت می‌گیرد, سوله به محل مورد نظر حمل شده و پس از نصب آماده بهره برداری می‌گردد.

سوله خرپا چیست؟ سوله‌ها سازه‌هایی کاربردی در عرصه صنعت هستند و مناسب برای دایر کردن هر کسب و کاری از همین رو این نوع سازه‌های فلزی در مدل‌ها و انواع گوناگونی تولید شده و در اختیار مشتریان قرار داده می‌شود.

یکی از انواع سوله‌ها, سوله خرپایی است که با ظاهری متنوع در دسترس تمامی کارفرمایان است. سوله خرپایی برای پیشبرد تمامی اهداغ صنعتی و غیر صنعتی مناسب است و به دلیل مزایا و قابلیت‌هایی که دارد امروزه به سازه‌ای کاربردی بدل شده است.

ساخت سوله خرپایی

یک تیم باتجربه و کاردان به جهت ساخت این نوع سوله‌ها به کار گرفته می‌شود چرا که ساخت سوله‌های خرپایی با دیگر سوله‌ها متفاوت است و نیاز به دانش و مهارت بیش‌تری دارد.

هرگونه اشتباه محاسباتی یا اشتباه در ساخت شازه موجب خساراتی هنگفت خواهد شد به همین دلیل هم تنها مهندسان و متخصصین ماهر قادر به طراحی و ساخت این نوع سازه‌ها هستند.

از دیگر نکات ساخت سوله خرپایی می‌توان به تجهیزات و ابزارآلات موجود در کارخانه اشاره کرد, ماشین آلات ساخت سازه‌های خرپایی کاملاً مجهز و به روز هستند و قابلیت ساخت سوله‌هایی با کیفیت را دارند.

سوله‌های خرپایی با سرعت بسیار بالا و در عین حال کیفیتی بی نظیر ساخته می‌شوند و در مدت زمان کوتاهی آمادهٔ بهره برداری و استفاده می‌گردند. بهترین نوع سوله‌های موجود در بازار ایران و جهان سوله‌های خرپایی هستند و کارفرمایان هم در اکثر پروژه‌های خود از این نوع سازه‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از روش خرپایی به قدری در سطح جهان فراگیر شده که اکثر پل‌های عظیم الجثه و پروژه‌های بزرگ را با این روش می‌سازند.

طراحی سوله خرپایی

طراحی سوله خرپا چیست؟ به اندازه ساخت آن‌ها و حتی بیش‌تر اهمیت دارند, طراح پروژه نیز بایستی از مهارت کافی برخوردار بوده و با علم روز سوله سازی آشنایی کاملی داشته باشد. طراحی‌ها در قالب یک نقشهٔ کلی به مهندس پروژه تحویل داده می‌شود و عملیات ساخت هم بلافاصله بعد از آن اجرا می‌گردد.

عدم وجود نقص در طراحی پروژه سبب ساخت سازه‌ای مستحکم و مقاوم می‌شود که از کیفیت بالایی هم برخوردار است, بدین ترتیب از ضررهای مالی هم جلوگیری می‌شود و سازه‌ای به صرفه و اقتصادی به مشتری تحویل داده می‌شود.

این نوع سوله‌ها به دلیل وزن سبکی که دارند نوع ساخت و طراحی متفاوتی نسبت به سوله‌های قدیمی‌تری چون سوله تیرورقی دارند, این وزن سبک سازه‌ها ناشی از عدم استحکام آنان نیست برعکس مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین سوله‌ها, سوله‌های خرپایی هستند. همانطور که اشاره کردیم ساخت سازه بر اساس نقشه‌ها و طرح‌ها صورت می‌گیرد و بعد از آن هم عملیات تمیزکاری و آماده سازی به جهت نصب صورت می‌گیرد.

مزایای سوله خرپایی

سوله‌های خرپایی علاوه بر موارد گفته شده در فوق دارای مزیت‌های بیشمار دیگری هم هستند که در پاسخ به این سؤال که سوله خرپا چیست؟ برخی از آن‌ها در این مقاله گنجانده شده است.

 • شکل ظاهری این نوع سوله‌ها بسیار متنوع است.
 • قیمت سوله‌های خرپایی به صرفه و ارزان است.
 • استحکام و مقاومت این سوله‌ها بی نظیر است.
 • دهانه سوله‌های خرپایی بزرگ و گسترده است.
 • سرعت ساخت سوله‌های خرپایی بسیار بالاست.
 • قابلیت نصب انواع جرثقیل‌ها در آن‌ها وجود دارد.
 • نصب سریع و راحتی که سوله‌های خرپایی دارند.
 • فولاد مصرفی در این سوله‌ها به شدت کم است.
 • امکان نصب تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در آن‌ها وجود دارد.
 • بر اساس قوانین و آئین نامه‌های بین المللی ساخته می‌شود.
 • از فضای موجود حداکثر استفاده را می‌کند.
 • و بسیاری موارد دیگر

به دلیل همین مزایایی که گفته شد از این نوع سازه‌های فلزی عمدتاً در مصارفی چون کارخانه‌های صنعتی, گاوداری‌ها و سوله‌های مرغداری , نمایشگاه‌ها, مراکز خرید, تعمیرگاه‌ها, شهربازی‌ها, آشیانه‌های هواپیما و.. به کار گرفته می‌شوند.

معایب سوله‌های خرپایی

سوله خرپا چیست؟ سوله‌های خرپایی از قوطی‌های پروفیل تولید شده و ظاهری خرپا شکل دارند, ساختاری که این نوع سوله‌ها دارند موجب کاهش چشمگیر وزن آن‌ها گردیده است که ناشی از کاهش فولاد مصرفی می‌باشد این مساله موجب کاهش قیمت و هزینهٔ تمامی شدهٔ این نوع سوله‌ها می‌گردد.

سوله‌های خرپایی توانسته‌اند تمام ضعف‌ها و معایب سوله‌های دیگر را پوشش دهند و به همین دلیل هم سوله‌هایی کامل و کاربردی به شمار می‌روند که خوشبختانه معایبی هم ندارند.

کاربرد سوله‌های خرپایی

کاربرد سوله‌های خرپایی را در قسمت‌های قبل شرح دادیم, به دلیل استحکام و مقاومت سوله‌های خرپایی در برابر عوامل جوی و آب و هوایی از آن‌ها در ساخت برج‌ها و استادیوم‌ها و پل‌های بزرگ هم استفاده می‌شود.

تمامی ویژگی‌های مثبت و کاربردی سوله‌های خرپاییان ها را به سازه‌هایی قدرتمند و پرکاربرد بدل نموده که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سوله ساز: سوله‌ها سازه‌هایی فلزی و مقاوم هستند که از دوام بالایی برخوردار اند, این نوع سازه‌های فلزی به دلیل کیفیت و مقاومت زیادی که دارند تا سال‌های طولانی بدون اینکه تغییر شکل بدهند یا دچار مشکلات فنی و ظاهری شوند قابل استفاده هستند از این رو اکثر کارخانه‌های سنگین و بزرگ صنعتی از این نوع سازه‌ها در ساخت واحد صنعتی خود استفاده می‌کنند.

شرکت های سوله ساز بنا به کاربری سوله‌ها آن‌ها را در ابعاد و متراژهای مختلفی طراحی و تولید می‌کنند و کارفرما هم می‌تواند بنا به نوع نیازی که دارد از فضای موجود در سوله حداکثر استفاده را ببرد, به دلیل استحکام این نوع سازه‌ها قابلیت نصب انواع ماشین آلات سنگین در آن‌ها وجود دارد یکی از مهم‌ترین دلایلی که کارفرمایان را مجاب به استفاده از این نوع سازه‌ها کرده همین ویژگی منحصربه فرد است.

اسکلت فلزی سوله‌ها طبق محاسبات و روش‌های خاصی توسط سوله ساز ساخته می‌شود, کیفیت و استحکام بالایی دارند و مناسب برای هر نوع محیط کاری اعم از مساعد و نامساعد.

اسکلت فلزی سوله‌ها از فلز فولاد است که همین هم مقاومت و دوام آن‌ها را موجب می‌شود و سبب می‌شود تا سالیان متمادی سوله کیفیت خود را از دست ندهد. امروزه این نوع سازه‌های فلزی به سازه‌هایی بااهمیت تبدیل شده‌اند و نقش معمی در صنعت ایفا می‌کنند به همین دلیل هم لازم است ساخت و طراحی آن‌ها به بهترین نحو ممکن و توسط مجهزترین و به روزترین تجهیزات و نرم افزارها صورت گیرد.

با وجود استحکام و کارایی سوله‌ها قیمت آن‌ها نسبت به سایر سازه‌های فلزی ارزان‌تر است و دلیل آن هم نوع روش ساخت و طراحی آن‌هاست که در محیط کارخانه و توسط متخصصین سوله ساز و مهندسین ماهر صورت می‌گیرد.

سوله سازی و طراحی سوله

گام اول و اساسی در ساخت سوله‌ها طراحی آن‌هاست, سوله‌ها پس از ثبت سفارش مشتری و طبق خواست و نظر آن‌ها طراحی می‌گردد. طراحان مجموعه با بهره گیری از نرم افزارهای طراحی سازه اقدام به طراحی سوله بر طبق کاربری و نوع سفارش می‌نمایند, عملیات طراحی با سرعت و دقت بالایی صورت می‌گیرد از این رو میزان دانش و مهارت تیم طراحی اهمیت زیادی دارد چرا که حتی کوچکترین بی دقتی در این امر ضرر و زیان‌های زیادی به بار می‌آورد.

متدهای جدید طراحی سوله به طراحان این امکان را می‌دهد که سوله را از نظر ظاهری و فنی به بهترین نحو ممکن بسازند و در کوتاهترین زمان به تیم اجرایی مجموعه تحویل دهند.

سوله سازی و کاربری سوله

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد سوله‌ها را می‌توان در موارد متعددی به کار گرفت, برخی از کاربری‌های سوله را در ادامه همین مقاله شرح خواهیم داد.

 • سالن‌های کنفرانس و همایشات
 • سوله‌های تجاری و تفریحی
 • سوله‌های دامداری و گاوداری
 • سوله‌های صنعتی و انبارهای صنعتی
 • نمایشگاه‌ها
 • فروشگاه‌ها
 • پارکینگ‌ها و تعمیرگاه‌های ماشین
 • بیمارستان‌ها و مدارس
 • و..

این سازه‌های پرطرفدار در انواع متفاوتی تولید و مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند, نوع سوله بنا به کاربری و محل نصب آن تعیین می‌گردد.

سوله سازی و ساخت سوله

عملیات ساخت سوله توسط شرکت های سوله ساز بعد از طراحی آغاز می‌گردد, مهم‌ترین متریال ساخت سوله‌ها فولاد است که میزان آن بستگی به نوع سازه دارد. فولاد مصرفی در ساخت سوله‌ها توسط جوش کاری و یا پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند و طبق نقشهٔ طراحی اسکلت فلزی سازه را می‌سازند, این مرحله از کار اهمیت زیادی دارد و میزان مقاومت و استحکام سازه را تعیین می‌کند.

دیگر مصالح و متریالی که سوله ساز در ساخت سوله به کار می‌برد از اهمیت زیادی برخوردار است, همه این متریال بایستی از بهترین و مرغوب‌ترین‌ها باشند تا سازه کیفیت مطلوبی داشته باشد. تجهیزات و ماشین آلات به روز و جدیدی در کارخانه به کار گرفته می‌شود, علاوه بر متریال این تجهیزات هم اهمیت دارد که از چه نوع و چه برندی باشند.

میزان کیفیت سازه‌ها در گرو همین موارد است, شاید سوله سازی در ابتدا امری راحت به نظر برسد اما عدم توجه به همین نکات کوچک نه تنها کیفیت و استحکام سازه را زیر سؤال می‌برد بلکه بودجهٔ زیادی را هم به هدر می‌برد.

سوله سازی

تمامی این عملیات از طراحی تا ساخت سوله همگی در کارخانه و توسط متخصصین سوله ساز صورت می‌پذیرد, پس ساخت سوله و اسکلت فلزی آن برای رنگ آمیزی و تمیز کاری آماده می‌شوند. سطح سازه‌ها کاملاً تمیز شده و برای رنگ آمیزی به کارگاه برده می‌شوند رنگ آمیزی سازه به دلیل اینکه از زنگ زدگی و خوردگی اسکلت جلوگیری می‌کند اهمیت دارد.

نوع و کیفیت رنگ نیز در این مورد بی تأثیر نیست و پس از ان هم فونداسیون سازی سوله آغاز می‌شود, نوع فونداسیون به محل نصب سازه بستگی دارد و توسط متخصصین صورت می‌گیرد تا از عدم تقارن اجزای سوله جلوگیری شود.

بازرسین کنترل کیفیت در تمام مدت و در هر مرحله کیفیت سازه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و از عدم عیب و ایراد آن اطمینان حاصل می‌کنند, در صورت وجود هر گونه ایراد در هر مرحله تا رفع کامل آن امکان ادامهٔ روند ساخت وجود ندارد.

نصب و اجرای سوله

نصب و اجرای سوله تا حد زیادی به نصب استرات ها و پرلین ها وابسته است که در مقاله قبلی با موضوع اجرای سوله به این مساله اشاره شد, نصب بر اساس عملکردهای سیستم پوشش سقف تعیین می‌گردد.

در حوزه نصب اجزای اسکلت فلزی راهنما و کتابچه‌های محدودی در دسترس است و برای اعضای فولاد سرد نورد شده هم با استانداردهای ۶۱۲ و ۶۱۳ سازمان برنامه بودجه راهنماهای عمومی‌تری وجود دارد.

میزان تجربه و توانایی پیمانکار نقش مهمی در نصب روکش‌ها بر روی استرات و پرلین ها دارد و در رواداری های نصب اجزای و قطعات سازه بسیار اهمیت دارد البته که تاثیرات آب و هوایی و قاب سازه در این مورد انکار ناپذیر است, این فاکتور در تأمین امنیت و حفظ جان افرادی که بر روی سقف سازه مشغول به کار هستند هم تاثیرگذار است چرا با که کیفیت سازه‌ها و اتصال آن‌ها به یکدیگر ارتباط مستقیم دارد.

روکش سوله

اکثر سوله‌هایی که در ایران ساخته می‌شود از کیفیت بالایی برخوردار هستند و طبق استانداردهای بین المللی ساخته می‌شوند این در حالی است که پیمانکاران با مشکل روکش‌های سوله‌ها مواجه هستند وعلت این امر هم خارج شدن و یا تغیر شکل دادن استرات ها و پرلین ها از موقعیتی است که نصب شده‌اند.

دلیل خارج شدن استرات ها و پرلین ها می‌تواند متعدد باشد اما مهم‌ترین آن‌ها تعریف مشخصات ضعیف توسط مهندسین سازه است و هم چنین عملکرد بدی که برخی پیمانکاران در قسمت روکش دارند.

بهترین راه حلی که برای این مشکل می‌توان ارائه کرد دستیابی به نصب و راه اندازی نهایی اعضا و اجزای ثانویه با رواداری های معقول است.

اجرای صحیح سوله نقش بسیار مهمی در استحکام و مقاومت سوله دارد به همین دلیل هم تمامی ابزارهایی که در این باره به کار گرفته می‌شوند بایستی امروزی و مجهز باشند و هم چنین نیروهای انسانی و پیمانکار پروژه نیز از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد.

تفاوت سوله سبک و سنگین: سوله یک سازه‌ای است فلزی که سقفی شیب دار دارد و با محسبات تخصصی طراحی و ساخته می‌شود. طراحی سوله با سازهای دیگر متفاوت است. به دلیل بزرگ بودن اندازه تیرها و ستون‌ها، جهت ساخت این سازه‌ها نمی‌توان از پروفیلهای آماده در بازار استفاده کرد و باید آنها را ساخت که به اصطلاح به آنها تیر ورق می گویند. سوله‌ها موارد مصرفی زیادی دارد از جمله مهتمترین آن‌ها می‌توان به سوله مرغداری‌ها، آشیانه هواپیماها، سوله‌های ورزشی ، نمایشگاه‌ها، سالن‌های تولید دام و طیور، انبارها و ….. اشاره کرد. یکی از انواع سوله‌ها سوله تیرورقی است که در ذیل به آن اشاره شده است.

سوله تیر ورقی

یکی از قدیمی‌ترین نوع سوله، سوله تیرورقی است. که متاسفانه امروزه صنعتگران تقاضای کمتری برای ساخت این سوله دارند.

ساخت سوله تیرورقی

سوله‌های قدیمی تیرورقی از ورق فولادی ساخته می‌شوند که با توجه به اندازه دهانه و ارتفاع طراحی شده و با پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. از این نوع سوله‌ها برای سوله‌هایی با دهانه کمتر از ۱۵ تا ۲۰ متر استفاده می‌شود. و برای دهانه‌ای بالاتر از ۲۰ متر از لحاظ هزینه‌ای به صرفه نیست.

برای ساخت سوله به روش تیرورقی از ابزاری مانند قاب اصلی، والپست، پرلین، میل مهار، بولت و ….. استفاده می‌گردد.

سوله

تفاوت سوله سبک و سنگین

از لحاظ ساختاری به دلیل اینکه سوله‌های سبک تیرورقی دارای وزن کمتری نسبت به سوله‌های سنگین تیرورقی هستند برای صنعتگران به صرفه است. همانطورکه گفته شد سوله‌های سبک از لحاظ اقتصادی به صرفه است ولیکن باید در نظر داشت که برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند قابل استفاده نیست و باید از سوله‌های سنگین تیرورقی استفاده کرد.

قیمت سوله: برای اطلاع از قیمت سوله ابتدا باید عوامل مختلف را بسنجیم. در قیمت سوله شرایط و عواملی نیز دخیل هستند که در ادامه تحت بررسی قرار می‌دهیم. سوله‌ها دارای انواع گوناگونی می‌باشند که شامل سوله‌های تیر ورقی سوله‌های خر پایی و سوله‌های یو بی ام می‌باشند. قیمت هر یک از این سوله‌ها متفاوت می‌باشد و کیفیت نیز در قیمت انها دخیل است. علاوه بر کیفیت مورد دیگری که در وزن سوله‌ها دخیل می‌باشد وزن سوله‌ها می‌باشد که هر چه وزن بیشتری را دارا باشند قیمت بالاتری را دارا هستند.

عوامل مؤثر در قیمت سوله

زمین محل اجرای سوله: زمین سوله و نوع خاک و حتی ضلع شمالی و جنوبی سوله در قیمتان اثر گذار می‌باشد. در حالت کلی میزان خاک برداری و زمین در سوله‌ها بسیار تأثیر گذار می‌باشد.

میزان تراکم خاک: موضوع تأثیر گذار دیگر نوع تراکم خاک می‌باشد. تراکم خاک در حالت‌هایی که کمتر می‌باشد نیازمند به پی ریزی بیشتر و فندانسیون با ابعاد بیشتر می‌باشد. چرا که می‌بایست زمینان در برابر عواملی مانند زلزله مقاومت داشته باشد.

وزن سوله: عامل مؤثر در قیمت سوله‌ها وزن آن می‌باشد. سوله‌های تیر ورقی و سوله‌های یو بی ام معمولاً دارای وزن بالاتری نسبت به سوله‌های خر پایی می‌باشند چرا که در سوله‌های تیر ورقی و یو بی ام معمولاً از تیر ورق و فولاد بیشتری استفاده می‌شود. اما در سوله‌های خر پایی فولاد کمتری استفاده می‌شود بنابراین این نوع سوله‌ها دارای وزن کم‌تری می‌باشند به همین دلیل قیمت کم‌تری را دارا می‌باشند. سوله‌های خر پایی علاوه بر صرفه جویی در قیمت در سایر موارد دیگر نظیر صرفه جویی در وقت نیز مؤثر می‌باشند.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده عوامل مختلفی در قیمت یک سوله ممکن است اثر گذار باشد که مهم‌ترین عامل دران وزن سوله می‌باشد که در این میان سوله‌های خر پایی بسیار مناسب می‌باشند و در صنعت امروز نیز به دلیل هزینه و وزن کم بسیار پر کاربرد می‌باشد.

مزایای ساخت سوله: این مقاله در مورد سوله, کاربردهای آن, انواع آن و مزایای ساخت آن می‌باشد.

در اینجا به سؤالات زیر پاسخ می‌دهیم:

 • سوله چیست و چه کاربری دارد؟
 • انواع سوله کدامند؟
 • مزایای ساخت سوله چیست؟

سوله چیست؟

سوله یک سازه با کاربری‌های مختلف است که می‌توان از آن در مصارف گوناگونی استفاده کرد جنس این سازه‌ها از فلز می‌باشد به همین دلیل هم سازه‌ای ایمن محسوب می‌شوند که با قیمت مناسبی ساخته می‌شوند از لحاظ ساختاری با سایر انواع سازه‌های فلزی متفاوت هستند و این به دلیل نوع ساخت و سازشان است.

کاربرد سوله‌ها چیست؟

از سوله‌ها در مصارف مختلفی استفاده می‌کنند به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. ابرسازه ها و برج‌ها
 2. کارخانه‌های صنعتی (سوله صنعتی و..)
 3. اردوگاه‌های نظامی (انبار مهمات و..)
 4. استادیوم‌های بزرگ
 5. سالن‌های ورزشی همچون استخرها
 6. تعمیرگاه‌ها و آشیانه‌های هواپیماها
 7. اسکان‌های اضطراری
 8. اماکنی همچون شهربازی‌ها (وسایل بازی و..)

انواع سوله‌ها:

 • سوله‌های خرپایی
 • سوله‌های تیرورقی
 • سوله‌های UBM

هریک از این سوله‌ها با توجه به نوع ساختار و روش ساختشان, کاربردهای مخصوص خود را دارند.

مزایای ساخت سوله:

 1. مهم‌ترین مزیت این سازه‌ها قیمت سوله پایین و ارزان آن‌هاست.
 2. استحکام و مقاومت بسیار بالای این نوع سازه‌ها.
 3. امکان نصب انواع جرثقیل در سوله‌ها وجود دارد.
 4. سازه‌هایی فلزی و بسیار بزرگ را به این روش به راحتی می‌توان ساخت.
 5. سازه‌هایی بدون محدودیت ابعاد را می‌توان به این روش ساخت.
 6. ظاهر و ساختار زیبا و متنوع این نوع سازه‌ها.
 7. فونداسیون‌های به نسبت سبک این نوع سازه‌ها.
 8. وزن سبک این نوع سوله‌ها. ( سوله فوق سبک صنعتی )

با این سازه‌های فلزی می‌توان سوله‌هایی ایمن, زیبا و کارآمد ساخت.

ساخت سوله صنعتی: امروزه سوله‌های متفاوتی ساخته می‌شود که هرکدام از آن‌ها دارای مزایا و معایب و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند که استفاده از  هرکدام از آن‌ها را برای انواع کاربردها توجیه می‌کند.

با توجه به این که ساخت سوله‌های سنتی و تیرورقی در سال‌های اخیر از رده خارج شده است و سوله های مدرن دارای کاربردهای بیشتری نسبت به آن‌ها می‌باشند، سوله‌های یو بی ام و خرپایی انواعی از سوله‌ها هستند که با تکنولوژی‌های مختلف و به روز در دنیا ساخته می‌شوند.

عیوب سوله‌های تیر ورقی در ساخت سوله‌های یو بی ام مرتفع شده است اما این سوله‌ها به نسبت سوله‌های خرپایی دارای نواقصی می‌باشند که باعث شده است در رده بندی بهترین نوع سوله در رتبهٔ بعد از سوله‌های خرپایی قرار بگیرند.

با این تفاسیر اگر بخواهیم که از بهترین نوع سوله سخن بگویم بدون تردید می‌توانیم از سوله  خرپایی نام ببریم.

ساخت سوله صنعتی

داشتن ویژگی‌هایی مانند عدم محدودیت در ساخت دهانه سوله، امکان نصب چرثقیل هایی با توناژ های بالا در سقف و کناره‌های این سوله و کم وزن بودن و هزینه کم در ساخت سوله و بالا بودن میزان استحکام و انسجام در قیاس با دیگر سوله‌ها باعث بارز شدن این نوع سوله و بالا رفتن تقاضا برای ساخت آن  و ملقب شدن به عنوان بهترین نوع سوله شده است.

سوله‌های خرپایی قابل ساخت برای انواع صنایع و کاربردهایی با لزوم داشتن دهانه‌هایی بزرگ می‌باشند که همین امر باعث شده است که بتوان برای همهٔ کاربردها اعم از تالارها، مرغ داری‌ها، انبارها و کارخانه جات صنعتی، آشیا نه‌های هواپیما و بیمارستان‌ها و مدارس و بسیاری از موارد دیگر با وزنی سبک، سرعتی بالا و هزینه‌ای کم و استحکامی بیشتر، از آن‌ها استفاده کرد.

سوله سبک: سوله‌های سبک با به کارگیری پروفیل ساخته می‌شوند و دارای سقف شیبدار یا قوسی می‌باشند. نوع ساخت سوله‌های سبک باعث شده که افراد زیادی میل به ساخت این سوله‌ها پیدا کنند.

این سازه‌ها بیشتر برای ساخت سوله با دهانه‌های بزرگ به کار برده می‌شود و با ساختار خرپایی به هم وصل می‌شوند. تیرها و ستون‌های این سوله‌ها به دلیل ابعاد دهانه در بازار موجود نیست و با توجه به نیاز باید طراحی و ساخته شود، استفاده از سوله‌های سبک دارای امتیازاتی است که شاید این امتیازات را به طور یکجا در یک سوله دیگر نتوان جمع کرد.  در اینجا به این امتیازات اشاره‌ای می‌کنیم:

سوله سبک

 • نصب سریع: سوله‌های سبک قابل ساخت در کارگاه می‌باشد و پساز ساخت در محل نصب می‌گردد که زمان نصب را کوتاه می‌کند.
 • هزینه پایین: در ساخت سوله‌های سبک هزینه‌ها نسبت به سوله‌های دیگر کمتر بوده و در هر مترمربع ۳۵ درصد پایین‌تر است.
 • مقاومت زیاد: نوع طراحی سوله‌های سبک باعث شده تا این سازه‌ها بتوانند در برابر زلزله، آتش سوزی و برف مقاوم باشند
 • این سوله‌ها با وجود وزن کم قابلیت نصب جرثقیل را دارند و می‌توان جرثقیل با تناژ مختلف را بر روی آنها نصب کرد
 • سوله‌های سبک بدون فونداسیون هستند و در ساخت آنها نیاز به خاک برداری و تسطیح و مراحل پی ریزی نیست که همین باعث کاهش هزینه‌های ساخت و کاهش زمان پروژه می‌گردد.
 • امکان افزایش طول این سازه‌ها وجود دارد
 • هزینه باز کردن و نصب دوباره این سوله‌ها پایین‌تر از سوله‌های دیگر می‌باشد
 • در دهانه‌های کمتر از ۷۰ متر می‌توان این سوله‌ها را بدون ستون میانی ساخت
 • به دلیل عدم نیاز به ستون‌های لوله‌ای فضای کمتری را اشغال می‌کنند.
 • نوع پوشش این سوله‌ها از ساندویچ پنل، پشم شیشه، پشم سنگ، کارتن پلاست و پلی کربنات می‌باشد

سوله‌های سبک مناسب برای همه مکان‌ها می‌باشند و در مشاغل و کاربری‌های مختـلف می‌توان از آنها استفاده کرد مثلاً برای تعمیرگاه، نمایشگاه و ……

سوله

رسالت اصلی گروه املاک صنعتی سوله تاپ به عنوان یک پرتال تخصصی تغییر ساختار سنتی خدمات املاک صنعتی به شیوه مدرن و کاملا علمی می باشد.

املاک صنعتی سوله تاپ از ابتدای دهه 70 خورشیدی در منطقه جاده مخصوص و قدیم کرج فعالیت خود را آغاز و در مدت زمان کوتاهی جایگاه مناسبی  در زمینه معاملات املاک صنعتی پیدا کرد . صداقت ، پشتکار ، مشتری مداری ، تسلط بر مناطق صنعتی مدیریت اصولی و بهره گیری از روشهای مدرن بازاریابی موجب آن شد تا اغلب معاملات صنعتی اعم از خرید و فروش و رهن و اجاره کارخانجات ، کارگاههای صنعتی کوچک و بزرگ و همچنین خرید و فروش و اجاره انبارها ، سالن های تولید، انبارهای پخش کالا در کلیه مناطق و شهرکهای صنعتی توسط این آژانس انجام گیرد .

این مجموعه با در اختیار داشتن دفاتر مجهز و کارشناسان و مدیران مجرب با حضور مستمر در مراکز صنعتی نقش بسزا و چشمگیری در تهیه سالن های تولیدی و انبارها داشته و مشتریان چندین ساله با اطمینان خاطر نیاز خود را در خصوص معاملات ملکی ازاین طریق مرتفع ساخته تا جایی که اکثر سفارشات بدون نیاز به مراجعه حضوری متقاضی ، در سیستم فایلینگ در قالب مالک یا مشتری ثبت شده توسط مشاورین و کارشناسان هماهنگی های لازم جهت بازدید تا عقد قرارداد صورت میپذیرد .

با توجه به مشغله کاری متقاضیان اعم از صنعتگران ، بازرگانان و بخش های اداری و خدماتی و غیره سرعت عمل گروه موجب گردیده کلیه مراحل معاملات از معرفی ملک تا تنظیم قراردادهای مورد تائید اتحادیه املاک و مستغلات با کد رهگیری در کوتاهترین زمان انجام گردد که خود یکی از مهمترین ویژگیهای گروه املاک صنعتی سوله تاپ میباشد.

جاده مخصوص کرج در غرب تهران واقع گردیده از ابتدای جاده مخصوص که میدان آزادی تهران واقع گردیده شروع شده تا شهر البرز ادامه پیدا می کند این یکی از جاده های استراتژیک پایتخت بوده و مابین بزرگراه و ۶۵ متری فتح و اتوبان تهران البرز واقع گردیده است که از موقعیت بسیار مناسبی برای ترانزیت کالا برخوردار می باشد. مشاغل و کارخانجات فعال در غرب تهران که از بزرگترین انها میتوان به شرکت های خودروسازی اشاره کرد که دردهه گذشته مراکز فروش و نمایندگی این کارخانجات بیشتر شده است کارخانجات و شرکتهای تجاری بسیاری نیز در این بزگراه ورود پیدا کرده اند که از این بین میتوان به شرکت های تجاری فروش فرش اشاره کرد که شهر فرش از اولین و بزرگترین ان مراکز می باشد از این رو تقاضای ملک بالا رفته و افرادی که در زمینه ی مشاور املاک صنعتی سوله تاپ مشغول بودند کسب و کارشان رونق بیشتری گرفت.

با توجه به اهمیت و نقش جاده مخصوص کرج و منطقه ۲۱ تهران در اقتصاد و صنعت پایتخت و کل کشور، در این نوشتار به معرفی اجمالی جاده مخصوص کرج و منطقه ۲۱ تهران که به عنوان منطقه همجواری صنعت و سکونت معروف است، می پردازیم. زندگی در تهران قدیم ( قاجار ) صنایع در اندازه ها و فرم های قدیم و جدید در آن شکل گرفت . برخی صنایع قدیم در محورهای بازار و … به صورت سنتی شکل گرفتند و بعضی کارخانه ها در داخل و بخصوص اطراف شهرها مستقر شدند . سابقه گسترش بافت های صنعتی – کارگاهی – انبارداری بیشتر از بافت های مسکونی منطقه بوده است و عمدتاً به سال های دهه ۱۳۴۰و۱۳۵۰ باز می گردد که به شکلی محدودتر در دهه های اخیر نیز ادامه یافته است .

این منطقه در اولین طرح جامع شهر تهران به عنوان پهنه اصلی استقرار کارخانجات صنعتی و فعالیت های وابسته به آن در نظر گرفته شده است .
به استثنای وردآورد و بخشی از چیتگر که از گذشته به ترتیب به صورت روستا و حاشیه نشین و دارای جمعیت بوده اند و نیز بخش محدودی از شمال تهرانسر که بافت آن مربوط به دهه ۱۳۵۰ می باشد ، بخش عمده بافت مسکونی منطقه ( شامل شهرک های فرهنگیان ، آزادی ، استقلال ، آسمان ، شهرداری ، دژبان ، دریا ، ثامن ، هواپیمائی کشوری ، چیتگر ، ۲۲ بهمن و تهرانسر ) در سال های دهه ۱۳۶۰ و پس از آن گسترش یافته است.
نحوه معاملات کارخانجات وشیوه معاملات املاک صنعتی از آنجا که با املاک مسکونی تفاوت دارد به همین دلیل نیاز به تخصص و امکانات تخصصی می باشد که گروه املاک صنعتی سوله تاپ از ابتدای دهه 70 با ورود به این عرصه این خلع را پرنموده و با آموزش کارشناسان زبده و بهره گیری از تیم حقوقی مرتبط توانسته کمک بالایی به این بخش نماید از این رو در طی دهه گذشته کارنامه در خشانی از خود به جای گذاشته است .

این بزرگراه دارای محله ها و فرعی های زیادی می باشد که همه انها میزبان کارگاهها و کارخانجات کوچک و بزرگی می باشد این املاک در دهه های گذشته با کاربرد تولید بوده اند که رفته رفته جای خود را به مشاغلی از جمله بسته بندی یا شرکتهای پخش داده اند.

املاک صنعتی سوله تاپ با برترین برند املاک صنعتی با بیش از ۲۰ سال تجربه، با کادری مجرب و فایلینگ قوی جهت خرید ،فروش ، رهن و اجاره کارخانه، کارگاه ، سوله ، انبار ، دفتر اداری و…آماده مشاوره و تنظیم عقد قراداد با شما مشتریان محترم می باشد.

سوله تاپ

 

22 اردیبهشت 1400 1:37 ب.ظ