هنگام خرید کارخانه، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از این‌که نسبت به خرید کارخانه اقدام نمایید، باید مطمئن باشید که دقیقاً می‌دانید چه چیزی را می‌خرید. این کار سختی است. ارزش‌گذاری یک کسب‌وکار، امری ساده یا یک علم دقیق نیست. این کار تصویری نظری ارائه می‌کند تا بدانید چه قیمتی می‌تواند برای خرید عادلانه باشد.

خرید کارخانه

قبل از خرید کارخانه چه مواردی مهم هستند، باید بدانید دقیقا می خواهید چه چیزی بخرید. این کار سختی است. ارزش‌گذاری یک کسب‌وکار، امری ساده یا یک علم دقیق نیست. این کار تصویری نظری ارائه می‌کند تا بدانید چه قیمتی می‌تواند برای خرید عادلانه باشد. نحوه بستن قرارداد را سبک‌سنگین کنید

وقتی به فکر خرید یک کارخانه می‌افتید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که گزارش‌های مالی، وضعیت و دارایی‌های قانونی مانند موجودی، تجهیزات و حساب‌های دریافتنی آن را ارزیابی کنید. برای این کار باید از خدمات داخلی سازمان و کارشناسان خارج از سازمان استفاده کنید.

همچنین باید حسن نیت فروشنده و منطقی بودن کسب‌وکاری را که می‌خواهید شروع کنید، به تأیید برسانید. به‌عنوان‌مثال، اگر امور فروش کالا و خدمات با تعدادی مشتری انجام می‌شود، باید مطمئن شوید بعدازاین‌که شما کارخانه را خریدید، آیا این مشتری‌ها حاضرند همکاری تجاری خود را با کارخانه شما ادامه دهند یا نه.

همچنین اگر تصمیم دارید تغییرات ایجاد کنید، هنگام خرید کارخانه باید این تغییرات را مدنظر قرار دهید. مهم نیست این تغییرات چقدر می‌توانند ضروری باشند، فقط به یاد داشته باشید که هزینه این تغییرات ممکن است میزان بازگشت پولی را که سرمایه‌گذاری کرده‌اید، به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

دارایی‌های موجود را ارزیابی کنید

فروشنده باید فهرستی حاوی جزئیات چیزهایی را که قرار است بفروشد، به شما ارائه کند. این دارایی‌ها ممکن است شامل زمین، ساختمان، سوله، تجهیزات، صورت کالا، نام تجاری بنگاه، لیست مشتریان و همچنین هزینه‌های پیش‌پرداخت شده و مالکیت فکری باشد.

وقتی ارزش تجهیزات یک کارخانه را ارزیابی می‌کنید، مطمئن شوید این تجهیزات بارکد، تاریخ خرید و گزارش کار آیی، فهرستی از جزئیات تعمیر یا ضمانت تجهیزات را داشته باشد. وقتی صورت کالا را ارزیابی می‌کنید، تاریخ و شرایط موجودی را چک کنید. آیا آیتم‌های موجود مستهلک‌شده‌اند؟ اگر فاسدشدنی هستند، آیا می‌توان قبل از به پایان رسیدن تاریخ‌مصرف، آن‌ها را استفاده کرد؟ وقتی حساب‌های دریافتنی را بررسی می‌کنید، باید مشخص کنید چقدر احتمال دارد که بازپرداخت بدهی‌ها به‌موقع پرداخت شود. آیا این حساب‌ها قدیمی هستند؟ آیا قابل‌جمع زدن هستند؟ آیا برای بدهی‌های عقب‌افتاده پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است؟

خرید کارخانه

از دیون کارخانه باخبر شوید

مسئولیت وام یا بدهی‌های پرداخت‌نشده یک کارخانه، بسته به ماهیت دارایی‌ها به‌عنوان خریدار بر عهده شما خواهد بود. کسی که به مالک قبلی وام داده ممکن است در شرایطی قرار بگیرد که دارایی‌های کارخانه را به‌عنوان بازپرداخت وامی که قسط‌های آن قبلاً پرداخت‌نشده مصادره کند و هیچ‌چیز برای شما باقی نماند. بنابراین باید از توافقنامه‌هایی که کارخانه امضا کرده و ممکن است ارزش دارایی‌های کارخانه را کم کنند یا آزادی عمل شمارا محدود کنند، خبر داشته باشید.

ارزش عادلانه بازار را تعیین کنید

برای تعیین ارزش عادلانه بازار راه‌های متعددی وجود دارد. برای دارایی‌هایی مثل ملک، تجهیزات بزرگ یا صورت کالای ویژه، ارزیابی یک متخصص لازم است. به‌علاوه، بنگاه‌های واسطه‌گر می‌توانند به شما کمک کنند ارزش واقعی حساب‌های دریافتنی را بسنجید، به‌خصوص وقتی تعداد حساب مشتریان یک کارخانه زیاد باشد.

هیچ‌گاه فقط به نظر حسابدار یا فروشنده اکتفا نکنید. بهترین راه همیشه این است که از یک کارشناس متخصص در ارزش‌گذاری کسب‌وکار گزارش مستقلی بگیرید.

برای ارزش‌گذاری یک کسب‌وکار دو روش اصلی وجود دارد: یکی بر اساس دارایی‌ها و دیگری بر اساس درآمدها و جریان نقدی. ارزش‌گذاری بر مبنای دارایی یا می‌تواند بر اساس ارزش دفتری آن دارایی باشد (یعنی میزان دارایی‌های یک کارخانه منهای بدهی‌ها) یا بر اساس ارزش نقد شوندگی آن یعنی آنچه پس از فروش کلیه دارایی‌ها، پرداخت کل بدهی‌ها ازجمله مالیات و درنهایت تقسیم سود بین سهامداران، عاید کارخانه می‌شود. ارزش‌گذاری بر مبنای درآمدهای کارخانه بیشتر به جریان نقدی فعلی و آینده یک کارخانه مربوط است.

اگرچه ایده ال است که تلاش کنید مالکیت بالقوه خود را با یک معامله مشابه مقایسه کنید، اما در واقعیت، بعید است بتوانید این کار را انجام دهید. به‌طورکلی، در مورد چنین معاملاتی، اطلاعات بسیار کمی در دسترس عموم قرار می‌گیرد و مفاد هر معامله معمولاً به شرایطی در یک بخش اقتصادی خاص مربوط است.

هر کس سهامی در یک کارخانه می‌خرد، در این کسب‌وکار به همراه کلیه دارایی‌ها و بدهی‌های آن شریک می‌شود، چه آن‌ها در اسناد کارخانه ثبت‌شده باشند یا نشده باشند. قرارداد خرید سهام می‌تواند شامل بندی باشد که خریدار را به‌طور مستقیم در مدیریت کارخانه درگیر کند یا خریدار می‌تواند یک شریک بی‌ادعا باقی بماند.

در این راه همیشه ریسک‌هایی وجود دارد. ممکن است مالک جدید بدون این‌که خبر داشته باشد مسئول بدهی‌هایی شود که در گزارش مالی کارخانه ثبت‌نشده‌اند؛ بدهی‌هایی مثل اعمال مالیات بر درآمد اضافی، ادعای شکایت یا ضمانت‌های قانونی. بنابراین خریدار هنگام خرید کارخانه باید به این موارد توجه کند.

 

10/10/1399 14:29