نکات مهم در زمان معامله ملک

نکات مهم در زمان معامله ملک

معاملات ملکی و احکام حقوقی آن

نکات مهم در زمان معامله ملک : عموم افراد معمولا در زندگی خود حداقل یکبار با قرارداد مربوط به ملک مواجه میشوند ، قرارداد هایی نظیر خرید ، فروش و یا رهن  و اجاره انواع ملک از قبیل مسکونی ، تجاری ، صنعتی و… . معاملات مربوط به ملک دارای قوانین و قواعد حقوقی خاصی است . از این جهت در زمان انجام معامله مربوط به ملک باید از مشاورین خبره و با تجربه در این زمینه بهره برد .  

اگر هم خودتان اقدام به معامله میکنید حتما به نکات زیر توجه کنید . زیرا بسیار افراد هستند که بدون مشورت و اطلاع از قوانین حقوقی اقدام به خرید، فروش و یا رهن و اجاره ملک میکنند ، و در نهایت باعث ایجاد اختلافات حقوقی و تشکیل پرونده در مراجع قضایی میشود.

نکات مهم در زمان معامله ملک

نکات مهم در زمان معامله ملک

 

نکات مهم در زمان انجام معامله ملک

1 – محکم کاری‌های یک معامله

قراردادی که تحت عنوان قولنامه در بنگاه‌های معاملاتی یا بیرون از آنجا تنظیم می‌شود، سندی عادی است و به همین دلیل طرفین (خریدار و فروشنده) باید ‌‌نهایت دقت را در تنظیم آن داشته باشند تا بعدها دچار مشکل نشوند.

۲- ملک در توقیف و یا رهن نباشد

در زمان خرید حتما توجه کنید مشخصات ملک مورد با آنچه در سند قید شده است مطابقت داشته باشد و ملک مورد نظر در رهن ، وثیقه و یا توقیف نباشد. برای این کار حتما از ثبت اسناد استعلامات لازم را بگیرید.

اگر مورد معامله ملک است، خریدار بررسی کند که توابع، منضمات، ملحقات و مشاعات ملک به طور روشن در سند توصیف شده باشد(آب، برق، گاز، تلفن، پارکینگ، انباری و غیره). فروشنده باید به طور کلی مشخصات ملک را در قولنامه تصریح کند، به خصوص زمانی که این مشخصات مربوط به عیب و نقص مورد معامله است. همچنین باید مطمئن شود که ملک مذکور در تصرف مستأجر نباشد و اگر چنین بود، لازم است ترتیب، مهلت و ضمانت اجرای بیرون رفتن مستأجر قید شود. نکته قابل تأمل دیگر توجه به این مسئله است که ملک مشکل ثبتی نداشته باشد.

۳- احراز فروشنده و یا وکیل و قیم

در زمان انجام معامله توجه کنید حتما صاحب ملک قرارداد را امضا کند . اگر خود مالک نبود توجه کنید که اگر وکیل و یا ولی و یاقیم مالک بود حتما مدارک احراز سمت را بررسی کنید و دقت کنید که حتما حق فروش ملک مورد نظر را دارند یا خیر. البته موارد زیادی در مورد این قوانین وجود دارد که حتما باید در مورد آنها اطلاعات کافی را بدست آورید

۴- گواهی انحصار وراثت

اگر ملکی را که قصد معامله آن را دارید از طریق ارث به فروش میرسد ، حتما گواهی انحصار وراثت را کامل مشاهده کنید . حتما برگه تسویه حساب مالیات بر ارث را نیز چک کنید .

۵- خودداری از پرداخت کل قیمت معامله

خریدار تا زمانی که مورد معامله را دریافت نکرده یا اینکه مورد معامله با سند رسمی به وی منتقل نشده است، از پرداخت کل قیمت مورد معامله خودداری کند. فروشنده نیز باید مورد معامله را قبل از دریافت تمام قیمت به خریدار تحویل ندهد. حتماً در خصوص پرداخت مابقی قیمت از طرف خریدار، زمان تعیین و این نکته ذکر شود که در صورت عدم پرداخت در تاریخ مقرر، فروشنده می‌تواند فسخ معامله را اعلام کند و معامله را برهم بزند.

۶- بررسی توان مالی خریدار

لازم است از توان مالی خریدار برای پرداخت قیمت معامله اطمینان حاصل شود و شروطی در قولنامه آورده شود که درصورت عدم پرداخت قیمت یا ناتوانی از پرداخت، برای فروشنده حق برهم زدن معامله وجود داشته باشد.

۷- درج امضای همه مالکان

اگر مالکان متعدد بوده و یکی از آنها عهده‌دار مذاکره با خریدار باشد، حتماً باید ذیل قولنامه را همه مالکان امضا کنند، مگر اینکه به یک نفر وکالت در فروش بدهند که در این صورت وکیل از طرف همه مالکانه قولنامه را امضا می‌کند.

۸- الزام به تنظیم سند

اگر خریدار یا فروشنده از حضور در دفترخانه اسناد رسمی و انتقال سند مالکیت مورد معامله خودداری کنند، طرف دیگر می‌تواند الزام به تنظیم سند رسمی انتقال را از دادگاه درخواست و پس از قطعیت حکم، درخواست صدور اجرائیه کند. با خودداری طرف معامله از حضور در دفترخانه، نماینده اجرای احکام، سند انتقال را امضا خواهد کرد.

توصیه ما برای اطمینان از انجام یک معامله مطمئن و خوب اعم از خرید و فروش و یا رهن و اجاره مشورت با افراد با تجربه و کاردان است . شما میتوانید جهت دریافت مشاوره و انجام معاملات خود با شماره 48200 املاک صنعتی فتح تماس بگیرید و با خیال آسوده اقدام به معامله ملک مورد نظرخود نماید